Sobota, 22 ledna, 2022

Výhody pasivního domu v současné situaci snižování energetické náročnosti budov

Více článků

Pokud bychom v roce 2006 počítali stavitelů nízkoenergetických domů, stačily by nám na to prsty dvou rukou. V roce 2008 nabízelo energeticky úsporné rodinné domy už téměř padesát firem, některé nabízeli dokonce i energeticky pasivní domy! V roce 2009 jsou energeticky pasivní domy in, nabízejí jejich dvě desítky firem. Narostl i počet architektů a projektantů ochotných a schopných připravit projekt těchto domů. Stavebníci tak často stojí před poměrně dramatickým rozhodnutím: V jakém domě vlastně mají bydlet ?!

Klasika nebo pasivní dům?

Výhody pasivního domu v současné situaci snižování energetické náročnosti budov
241682

Jaké jsou tedy výhody bydlení v energeticky pasivních rodinných či bytových domech ve srovnání s domy stavěnými takzvanými klasickými postupy a konvenčním technickým vybavením? Tato otázka se týká přímo finančních nákladů na výstavbu domu (rozdíly budou i ve srovnání zděného a montovaného dřevěného domu!) A energetické provozy obydlí. Není podstatné, zda upřednostníme zděný, nebo montovaný dřevěný rodinný dům – důležité je stanovení jeho energetické kategorie! Nejlevnější jsou standardní zděné domy, ale ty jsou obvykle energeticky náročné. Jejich vlastnosti do jisté míry vylepší zateplení, no polystyrénový plášť nenahradí koncepční a komplexní energeticky úsporný projekt. Relativně nižší vstupní investice na jejich výstavbu se odrazí v částkách za spotřebovanou elektrickou energii a plyn. Nízkoenergetické domy (NED) s izolaci kolem 18 cm, s kvalitními okny, řízeným větráním a precizním provedením stavby jsou samozřejmě dražší. Rozdíl jejich ceny oproti standardním stavbám se vrátí v podobě úspor v platbách za energii. Náklady na energeticky pasivní domy (EPD) z vybraných stavebních materiálů, s izolačním trojsklem a speciálními exteriérovými dveřmi, s izolací do 40 cm, s řízeným větráním a nekompromisně důkladným provedením stavby budou v porovnání se standardním domem výše i o 20%; no se seriózním stavitelem a dobrým stavebním managementem toto zvýšení nemusí být pravidlem.

Energetické úspory na vytápění dosažené v EPD oproti srovnatelným standardním domem mohou tvořit až 90%! Rozdíl v investicích představuje už samotný stavební systém – zkušenosti potvrzují, že montované dřevěné stavby jsou levnější. Vyšší náklady na některé stavební prvky (okna, dveře, speciální konstrukce) a technologie (vzduchotechnika) se investorům vrátí. Pokud si stavebník porovná ceny stavebních materiálů, čas přípravy stavby a lidské práce, snadněji se rozhodne pro typ stavby a její dodavatele.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články