Sobota, 22 ledna, 2022

Staré dřevo, moderní manýry

Více článků

Zakořenil se v nás sentiment z dětských pohádek a dobrodružství, z příběhů, kde lidé káceli polínka, létaly třísku a topilo se dřevem. Málokdo z nás se stal úspěšným zlatokopem, půl království má kdosi jiný, ale dřeva ještě na několik let je prý dost a ani s cenou to zatím nepropeklo …

Dřevo mnoho nestojí (čtyřikrát méně než zemní plyn), topit třeba a na nošení dřeva do babičkovské pece jsme už přece jen trochu líní. I dřeva se nám žádá, i levného tepla a ještě i samo by mělo …
Díky blkotu hořícího dřeva zahřeje oheň při topení:

  • v krbu,
  • v kamnech
  • dřevo nebo dřevěné leccos (podle typu zařízení) zahřívá vydatnější, pokud se topí v kotli ústředního topení (klasického na pevná paliva nebo pyrolýzního, tedy zplyňovacího).
  1. Krb

Ještě donedávna se s klasickým krbem spojovala 10- až 15-procentní účinnost a zakouřené stěny. Moderní alternativou se však stal krb s uzavřenou horkovzdušnou vložkou. Díky dvířkům, do kterých výrobci osadili speciální křemičité sklo, se zvýšila výhřevnost krbů, a přitom neztratily na své optické přitažlivosti. Nižší spotřeba paliva a okamžitá 70-procentní účinnost vrátili krby k moderním, i když alternativním zdrojem vytápění. Dnes jsou v nabídce krbové vložky litinové, ocelové, v kombinaci oceli a litiny, ocelové dvouplášťové. Teplovodní verze – krbová vložka s dvojitým pláštěm a meziprostorem s vodní náplní – výborně akumuluje teplo z ohniska a může ohřívat vodu i ve výměníku ústředního topení. V krbech lze spalovat dřevo, dřevěné brikety a kdo vlastní krb s roštem z vysoce kvalitní oceli, ten si může topit i uhlím. Umístění krbu závisí na funkčního a prostorového řešení, ve starších domech i od charakteru stropní a podlahové konstrukce a od stavu komína. Krb by měl ocitnout co nejvíce uprostřed dispozice domu; umístění při obvodové stěně neprospívá jeho účinnosti. Dvojité krby potřebují dva samostatné průduchy, a tím i masivnější komín. Kdo si vybere pro krb místo u obvodové zdi, ten by se měl připravit na důsledné tepelné zaizolování komínového průduchu. Pokud má být teplota spalných plynů vysoká, pak nepočítejte s přílišným portálem krbu.

Jeho rozměry, ale i rozměry samotného krbu, souvisejí s objemem vytápěného prostoru. Krbové záležitosti patří do rukou zkušených odborníků: když krb, tak bezpečný, dispozičně rozumně umístěný, vzhledný a sestrojený z materiálu, který se snáší s vysokými teplotami a při tom všem mu nejsou cizí ani příslušné normy.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články