Pondělí, 5 prosince, 2022

Berte, když slunce dává

Více článků

Kdyby na vás každý den padaly z nebe peníze, nesklonili byste se a nepozbierali jejich? A ony padají. Jenže ne takové hmatatelné a posbírat jejich není tak jednoduché. Lepší než shýbat se a hledat na zemi je zvednout hlavu a poohlédnout se po vhodném místě někde na střeše a možná i po vhodném úvěru. „Obchody se sluncem“ patří totiž do kategorie běhů na dlouhou trať. Tentokrát nebude řeč o teorii ani o nedostižných vzorech z vyspělejší ciziny (jak je to bohužel při tématech spojených s využíváním obnovitelných zdrojů energie časté); tentokrát jsme zašli po pozitivní příklad na východní Slovensko.

Výroba solární energie se už pořádně rozběhla v sousedním Česku a podmínky pro tuto ekologickou a zároveň ekonomickou aktivitu začínají být vhodné už i u nás. I proto jsme se tématu fotovoltaických elektráren poměrně podrobně věnovali v srpnovém čísle Mého domu. Teoreticky. Teorie je však jedna věc, praxe druhá. A tak jsme se snažili najít na Slovensku někoho, kdo už malou FVE při rodinném domě vybudoval, a mohl by se s vámi, našimi čtenáři, podělit o své zkušenosti. Nakonec jsme jednu takovou poměrně čerstvě postavenou elektrárna našli – není sice na rodinném domě, ale na faře, ale z pohledu výroby elektřiny v tom velký rozdíl není. Navíc by zdejšího pana faráře mohli uvádět jako pozitivní příklad všichni ekologicky smýšlející zastánci využívání obnovitelných zdrojů. Neváhali jsme a vyrazili do Nové Lesné. Kromě výroby elektrické energie se totiž na faře pod Tatrami stará slunce io ohřev vody a za kamennými zdmi starého kostela udržuje příjemnou teplotu tepelné čerpadlo. Ve farní zahradě v Nové Lesné najdete na střeše garáže zařízení, které u nás opravdu není běžné – solární panely malé fotovoltaické elektrárny, a zdejší pan farář se s námi rád podělil o své zkušenosti průkopníka v této oblasti. Začněme však teorií:

Postup při přípravě a realizaci FVE:
 stínící analýza a energetický model
 výběr technologie
 finanční přepočet a investiční analýza
 stavební povolení a žádost o připojení do distribuční sítě
 projekt
 koupě technologie a realizace
 místní provozní předpis
 smlouva o připojení do rozvodné sítě a kupní smlouva
 spuštění FVE do provozu
Někteří dodavatelé fotovoltaických technologií vybaví i všechny potřebné doklady a povolení, což vám může ušetřit kopu času a nervů.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články