Sobota, 22 ledna, 2022

Aktivní život v pasivním domě

Více článků

Sníte o bydlení v prostorném komfortním domě, ve kterém můžete pracovat, bavit se s přáteli, hrát se s dětmi nebo jen tak odpočívat? Navíc si představte ty největší nároky na pohodu vnitřního prostředí, příjemnou teplotu v horkých letních dnech iv těch největších mrazech.

V srpnu 2007 předala společnost Atrea do užívání pilotní obytný soubor dvanácti pasivních rodinných domů a školicího střediska v obci Koberovy na severu Čech. Úplně první hromadně realizovaná experimentální výstavba svého typu na území bývalého Československa, funguje na bázi úsporné drevoskeletovej konstrukce, s certifikátem dodržení parametrů energeticky pasivních objektů. Zástavbou se striktně respektují dané podmínky Chráněné krajinné oblasti Český ráj v intravilánu obce. Všechny domy mají výhradně sedlové zastřešení, nástupy z podélných stran fasád nebo omezený rozsah zasklení.

Aktivní život v pasivním domě
172872

Hřebeny jednotlivých domů jsou situovány v ose východ – západ. Postupné natáčení jejich hlavních průčelí od jihu až na jihozápad zaručuje uživatelům zcela nerušený výhled do zahrad. Projektantům se podařilo minimalizovat i jejich vzájemné zastínění. Tato uvolněná koncepce tak záměrně opouští současný monotónní charakter řadové zástavby a vytváří spíše opticky uzavřenou formu, logicky odpovídající dnešnímu charakteru zástavby obce Koberovy.

Architektura a krajina

Stavebně architektonické řešení přirozeným způsobem navazuje na jedinečnou typologii staveb v regionu Český ráj, kterou charakterizuje jednoduchá tvarová kompozice, hladké plochy sedlových střech ze šedočerné břidlice z místních lomů, kompaktní plochy dřevěných obkladů nebo takové detaily, jakými jsou přesahy střech sedlového zastřešení. Charakteristickou orientací štítů se nové objekty logicky začleňují do původní různorodé zástavby obce a vůbec nesoupeří o vaši pozornost krikľavosťou kontrastů.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články