Pondělí, 5 prosince, 2022

Nejvíce nás zatěžují náklady na bydlení. Snížíte si je s úvěrem za 0,95%

Více článků

Dospělá osoba na Slovensku zaplatí za elektřinu, vodu, plyn a topení v průměru 190 eur měsíčně. Tento osobní výdaj představuje přibližně čtvrtinu našeho disponibilního příjmu a každý měsíc je tou největší finanční zátěží většiny Slováků. Poradíme vám, jak si ho můžete snížit.

Z průzkumu Poštovní banky, který realizovala společnost 2muse na vzorku 510 respondentů dále vyplynulo, že bydlení v jiném kraji nepřináší výrazně snížení podílu tohoto výdaje na příjmech. Na Slovensku totiž platí, že tam, kde jsou náklady na dům a být nižší, tam jsou většinou nižší i výdělky. Čím méně vyděláváme, tím více nám bydlení z výplaty ukrojí. Největší tíhu osobních nákladů na bydlení z tohoto důvodu pociťují v Trnavském kraji. Bydlení je však nejdražší v Bratislavě, kde stojí o téměř 100 eur více než je průměr na Slovensku. Nejnižší výdaje mají na východě země, v Trenčínském a v Nitranském kraji. Podobnou část disponibilního příjmu jako našinci, dávají na bydlení i domácnosti v Německu či ve Švýcarsku.

Ohrožená skupina obyvatel

OECD sleduje tzv. ukazatel přílišné tíhy nákladů na bydlení, který bere v úvahu výdaje zahrnující hypoteční náklady, nájemné, jakož i náklady na pojištění, povinné poplatky za služby, pravidelnou údržbu a opravy, daně a energie. Pokud tyto výdaje tvoří více než 40% disponibilního příjmu, mluvíme již o přílišné tíži nákladů. Na základě tohoto ukazatele můžeme říci, že pro více než 78% Slováků s nejnižším příjmem, kteří mají hypotéku, jsou náklady na bydlení velmi zatěžující a patří do ohrožené skupiny obyvatel. V Maďarsku a v Chorvatsku je nízkopříjmové obyvatelstvo ještě výrazněji zasaženy, téměř 90% z nich dává na bydlení více než 40% svého příjmu.

Bydlení v pronájmu je dražší

Podle odhadů platí vícečlenné domácnosti na Slovensku za bydlení přibližně tolik jako ty menší. Velké rozdíly v hrazené částce nejsou ani při rodinách s dětmi oproti těm bez dětí. Pět a vícečlenné domácnosti platí v průměru 250 eur měsíčně. Slováků žijících v pronájmu stojí bydlení přibližně o 50 eur na osobu více než vlastníků nemovitostí. Průměrná slovenská domácnost zatížena hypotékou si na střechu nad hlavou musí měsíčně vyčlenit v průměru 514 eur. Tento náklad si můžete výrazně snížit díky úvěru na bydlení od Poštovní banky.


Nevíte, jak si sjednat to nejvýhodnější majetkové pojištění? Využijte možnost online srovnání cen a najděte to nejlepší pojištění majetku.


Snižte si výdaje o stovky eur

Refinancovat se nyní vyplatí více než kdykoliv předtím. Poštovní banka nabízí úvěr na bydlení Užitečné bydlení s úrokem 0,95% ročně s fixací na 3 roky, se kterým ušetříte tisíce eur na nákladech na hypotéku. Podle údajů centrální banky se před rokem (v září 2016) poskytovaly úvěry na bydlení s průměrnou sazbou 1,81% ročně při fixaci od jednoho do 5 let. Pokud si někdo půjčil za takový úrok 100 000 eur při splatnosti 25 let, mohl počítat se splátkou 414,67 eura měsíčně. „Pokud dnes využije úvěr Užitečné bydlení od Poštovní banky s úrokem 0,95% ročně, měsíční splátka by mu klesla na 374,61 eura. Jen za první rok by ušetřil více než 480 eur, což je více než polovina průměrného měsíčního platu na Slovensku, „upozorňuje mluvčí Poštovní banky Lýdia Žáčková. Po celou dobu splácení by úspora činila přes 12 tisíc eur, za předpokladu, že by se za tuto dobu nezměnila úroková sazba pro klienta.

Do konce října získáte úvěr bez poplatku za poskytnutí. Poštovní banka proplatí i náklady na znalce i katastr a ušetří vám nejen peníze, ale i čas. Na její stránce si můžete on-line dohodnout setkání na konkrétní pobočce ve vámi vybraném čase.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články