Pondělí, 5 prosince, 2022

Koupě domu ve výstavbě

Více článků

Vaše otázka: „Chtěl bych koupit domek od developera, který je nyní ve výstavbě. Jeho cena po dokončení (ve stadiu tzv. Holodomu) bude 145 000 €. Jak mám postupovat při financování? Na co si mám dát pozor? „O odbornou radu jsme požádali specialistu ze společnosti Broker Consulting.

Dobré je, pokud si můžete sami zvolit banku. Není to až taková samozřejmost, protože někteří developeři mají podepsané smlouvy o financování s konkrétní bankou. Ideální je, pokud kupující nejprve zaplatí rezervační poplatek a část zálohy, zbytek doplatí až po kolaudaci. Jsou však i projekty, při kterých kupující zaplatí celou částku už při podpisu kupní smlouvy. Toto řešení nejvíce vyhovuje developerovi. Inkasuje totiž plnou částku předem, i když aktuální hodnota rozestavěné stavby je nižší. V případě, že smlouva neobsahuje termíny a sankce za jejich nedodržení, kupující tahá za kratší konec.

Častým modelem je financování novostavby hypotečním úvěrem, přičemž kupující má k dispozici vlastní zdroje ve výši asi 20% z prodejní ceny. V takovém případě bych doporučovala úvěr z banky ve výši 145 000 € a uzavřít s developerem smlouvu o převodu vlastnických práv rozestavěné stavby, kde bude uvedena její aktuální hodnota 80 000 €. Banka vám po schválení úvěru uvolní 80% částky uvedené ve smlouvě, t. j. 64 000 €, zbývajících 16 000 € uhradíte ze svých prostředků. Následně uzavřete s developerem smlouvu o dílo na zbývajících 65 000 €. Banka uvolní další peníze na váš účet na základě fotodokumentace a vy pak budete vyplácet developera podle smlouvy. Ale pozor, některé banky uvolní další tranši až po koupi, tedy až když je klient vlastníkem nemovitosti. Proto je důležité po schválení úvěru komunikovat s developerem a připravit smlouvu o dílo podle bankou navrhovaných podmínek.

Při koupi nemovitosti, kterou staví developer, mohou nastat různé situace. Důležitá je přitom jeho ochota komunikovat a přizpůsobit se financující bance. Neméně důležitá je i volba finančního zprostředkovatele, který zná detaily bankovních produktů a dokáže vám pomoci při výběru tak, aby byla transakce pro vás bezpečná a aby byli spokojeni všichni.


Nevíte, jak si sjednat to nejvýhodnější majetkové pojištění? Využijte možnost online srovnání cen a najdete to nejlepší pojištění majetku.


- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články