Pondělí, 5 prosince, 2022

Pozor! Přicházejí výrazné změny v odečtech tepla a vody. Co se bude měnit?

Více článků

Odečty tepla a vody jednotlivých domácností projdou několika změnami, kterým se budeme muset všichni brzy přizpůsobit. Jedná se o tři hlavní novinky. Na co se připravit?

O jaké změny se jedná?

Evropská unie nastolila novelizaci zákona, jíž se všichni obyvatelé České republiky budou muset přizpůsobit. Změny to jsou ovšem vesměs pozitivní, a tak se nemusíte ničeho příliš obávat. První z nich je již od začátku tohoto roku v platnosti a na ni navazují další dvě změny.

První změnou je povinnost majitelů domácností, týkající se příští cyklické výměny měřáků vody a tepla. Tato výměna probíhá pravidelně v pětiletých cyklech pro vodoměry a každé čtyři roky pro měřáky na topení. Během příští povinné výměny obou měřáků bude potřeba nainstalovat nové typy. Tyto měřiče budou disponovat rádiovými moduly, díky nimž se stanou dálkově odečitatelné.

Dálkový odečet

Na tuto novinku navazuje pozitivní změna, vstupující v platnost od začátku příštího roku. Díky této změně budou nyní spotřebitelé dostávat každý měsíc report o jejich spotřebě. Zprávy najdete na internetových stránkách poskytovatele a na vyžádání je obdržíte také písemně. Skvělý čas začít více hlídat svou spotřebu a přemýšlet o šetření, nemáme pravdu?

Poslední změnou, završující tuto trojici, je nutnost provést změnu měřáků maximálně do roku 2027. Doporučujeme vyměnit bytové vodoměry a měřáky tepla co nejdříve. Čekat na poslední chvíli se nemusí vyplatit z finančních i kapacitních důvodů.

Výměnu musí samozřejmě provést specializovaná firma, jakou je například společnost INMES. Věřte nám, pokud budete váhat až do konce roku 2026, možná nebude mít už žádná společnost volné termíny a dostanete se do potíží. Nesplnění podmínek se projeví formou opravdu tučné pokuty.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články