Sobota, 22 ledna, 2022

Jste připraveni na hypotéku nebo na pronájem?

Více článků

Vaše otázka: „Jsme mladý pár a hledáme bydlení ve městě, kde pracujeme. Přemýšleli jsme nad podnájmem, ale i nad vlastním bytem. Nevíme však rozhodnout, které řešení by bylo lepší. „O odpověď jsme požádali finančního specialisty ze společnosti Broker Consulting.

Většina mladých řeší otázku bydlení po skončení školy, často jsou jen krátce zaměstnání s nástupním platem, nemají naspořené potřebné prostředky, ale bydlet potřebují. Dostupných nájemních bytů je žalostně málo. Na druhé straně, výše měsíční splátky hypotéky je stále nižší než běžné nájemné za srovnatelnou nemovitost. Není novinkou, že nájemník často splácí nájmem úvěr někomu jinému. Pronájem navíc přináší riziko výpovědi, případně častěji stahování.

Pokud na to máte dostatečný příjem, doporučuji vám raději koupi. I když státní příspěvek k hypotéce pro mladé byl nahrazen daňovým bonusem, čímž potenciální úspora klesla z původních přibližně 6 000 € za období pěti let na 2 000 €. Daňový bonus mohou stále využít žadatelé ve věku od 18 do 35 let. Je třeba dodat, že čím déle budete tento krok odkládat, tím bude finančně náročnější. Důvodem je maximální splatnost úvěru. Ta je zpravidla do věku žadatele 65 let, maximálně 30 let. Problémem může být i přechod od startovacího jedno- či dvoupokojového bytu k většímu, hlavně ve věku nad 35 let. Tehdy začíná zkracovat splatnost úvěru, a tím se zvyšuje měsíční splátka. Při koupi vlastního bydlení je při mladých lidech největší komplikací výška příjmu a velmi často žádné vlastní naspořené prostředky. Banky stále mohou financovat 100% kupní ceny, je to však stále komplikovanější a dražší. Řešením může být založení i jiné nemovitosti (např. Rodičovské) nebo kombinace s jiným úvěrovým produktem. Banky budou chtít od žadatelů o úvěr stále více vlastních zdrojů, proto je dobré myslet na vlastní bydlení dříve a začít spořit vlastní zdroje, které by měly být alespoň ve výši 10 až 20% z kupní ceny.

Předtím, než se rozhodnete pro nájem nebo koupi, doporučuji kontaktovat s finančním zprostředkovatelům, který vám poskytne detailnější informace o financování vlastního bydlení

Branislav Sedilek, manažer hypotečních obchodů Broker Consulting, a. s. info@bcas.sk
Branislav Sedilek, manažer hypotečních obchodů Broker Consulting, a. s. info@bcas.sk archiv vydavatelství JAGA

V zahraničí je trendem pronájem nemovitostí.

Slováci raději splácejí vlastní bydlení, než by platili podnájem a nevlastnili nic.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články