Pondělí, 5 prosince, 2022

Posečený trávník bez námahy? Zjistěte, jak funguje robotická sekačka a kolik za ni zaplatíte

Více článků

V současnosti je už i na Slovensku běžné, že v domácnosti využíváme robotický vysavač. Zvykli jsme si na pohodlné a časově nenáročné vysávání i snadnou údržbu. Možná vás to překvapí, ale robotické sekačky přišly na trh ještě o rok dříve.

První plně automatická sekačka se začala prodávat již v roce 1995. Její napájení fungovalo prostřednictvím solárních článků, což bylo v té době jedinečné. O tři roky později představila společnost Husqvarna robotickou sekačku Automower®, čímž se postarala o technologickou revoluci. Už tehdy totiž dokázala sekat bez ohledu na počasí či potmě. Dnes se již dají robotické sekačky ovládat přes aplikaci přímo z vašeho smartphonu nebo s nimi můžete dokonce komunikovat pomocí hlasu. Zjistěte, co všechno byste o nich měli vědět.

Pracuje pouze ve vyhrazeném území

Pokud si myslíte, že robotickou sekačku stačí pouze zapnout a ona ihned začne pracovat, jste na omylu. Před prvním sekáním musíte buď položit na trávník, nebo zakopat do země kabel, který bude vaši sekačku navádět. Díky němu bude pracovat pouze uvnitř vyznačené plochy a vyhne se například okrasným stromem nebo vašemu květinovému záhonu. Nemusíte mít přitom obavy o estetickou stránku, na povrchu natažený kabel zmizí v trávě za pár týdnů.

2613077 Husqvarna

Na jaký terén a plochu se hodí?

Moderní robotické sekačky zvládnou nejen rovinaté terény, problém jim nedělají ani úzké úseky, kopcovité zahrady či dokonce strmé svahy se sklonem až do 70%. Právě zmíněný naváděcí kabel zajišťuje, aby se sekačka dostala do všech částí zahrady, i ty nejodlehlejších. V závislosti na konkrétní velikosti plochy jsou různé modely přizpůsobené na sekání nejen menších městských zahrad, ale i na různé travnaté plochy o rozloze až 5 000 m². Provozní náklady na sezónu se i vzhledem k tato kritéria pohybují v rozmezí od 11 do 73 eur.

Cestu k nabíječce najde i bez vás

Robotické sekačky jsou poháněny elektřinou – mají v sobě zabudovanou baterii a v případě potřeby dobití automaticky najdou cestu zpět k nabíjecí stanici. Jedno dobití trvá přibližně 60 minut, a pokud je třeba, sekačka po něm pokračuje v práci bez ohledu na počasí (s výjimkou sněhu). Vše probíhá bez jakéhokoliv vašeho zásahu. Její provoz je v porovnání s jinými typy sekaček tišší, bez výparů a emisí. Kromě toho se vyznačuje i nízkou spotřebou energie.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články