Pondělí, 5 prosince, 2022

Čerstvé bylinky ve vlastním bytě po celý rok

Více článků

Nemusíte čekat do jara, abyste své kulinářské výtvory dochutili čerstvými bylinkami. Vypěstujte si je ve vlastním bytě i během zimy! Stačí dodržet několik zásad.

Aby se rostliny během zimy nevytahovaly a neztrácely barvu, musíte jim zajistit nižší teplotu, než obvykle bývá v přetopených bytech. Obecně totiž platí, že čím nižší je intenzita světla a délka dne, tím nižší by měla být i teplota. Ideální je 16 – 18 ° C, v noci může klesnout o 2 až 4 ° C. Zkuste je tedy umístit do nejchladnější místnosti, ačkoli to nebude právě kuchyně.

Vhodné jsou alespoň čtyři hodiny přímého slunce denně. Vybírejte jim i nejsvětlejší okno, nejlépe s jižní, východní či západní orientací. Určitě je nedávejte na severní stranu. Během krátkých zimních dnů jim prospěje několikahodinové přisvětlování fluorescenčními výbojkami.

bylinky v bytě
bylinky v bytě IKEA

IKEA

Co se týče polévání, během zimy bylinky nepotřebují tolik vody, jako v létě. Zalévejte je až tehdy, když je povrch substrátu suchý. A raději méně často a více. Přebytečnou vodu nenechávejte stát v misce, neboť přemokření často vede k hnilobě kořenů a může způsobit uhynutí rostlinky.

V zahradě dopěstujete bylinky téměř v každé půdě, ale v květináči by měl být kvalitní substrát s dobrou propustností. Při pěstování v květináčích jsou vyšší i nároky na výživu, proto je můžete občas přihnojit poloviční dávkou hnojiva jako u ostatních „izbovkách“.

A jaké jsou nejvhodnější nádoby na pěstování? Určitě z pálené hlíny, do kterých se přes póry dostává vzduch ke kořenům, ty pak neodhnívajú, jak to bývá v případě plastových květináčů.

náš tip

Hlavou dolů. Pokud máte malý byt, bylinky zasaďte do „létajících“ květináčů. Substrát je zajištěn hustou síťkou, přes kterou se nevysype ven. Květináč obsahuje nádržku na postupné uvolňování vody. Takové pěstování je navíc i mimořádně stylové.

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články