Při rekonstrukci asi desetiletého domu zvolila architektka přímo sochařský přístup – opracované složité přílepkem, osekané zbytečné výstupky, arkýře a balkónek, aby z komplikované hmoty vytesala moderní objekt s střízlivými liniemi a promyšleným interiérem plným světla.
„Světlo pro mě dělá interiér,“ zdůrazňuje architektka Tereza Čudová Ajmová, jejíž prvotním zadáním byla jen úprava vnitřních prostor domu.
„Majitelé koupili asi desetiletý dům, ve kterém by se dalo hned bydlet, ale protože mají rádi dobrý design, změna interiéru byla pro ně důležitá. Když jsem však stavbu viděla zvenčí, věděla jsem, že by bylo lepší přistupovat k ní jako k celku – příčilo se mi investice do krásného interiéru v nepěkný domě. Udělala jsem tedy koncepční studii jak by všechno mohlo vypadat, a protože se majitelem můj návrh líbil, přistoupili na myšlenku kompletní přestavby, „vzpomíná na začátek procesu architektka.
Na hlavní budovu původně navazovaly dva malé domky s dvěma úrovněmi sedlových střech, v kterých byl bazén a sklad zahradního nářadí – ty „zrušila“ architektka jako první. Oba přízemní objekty zarovnala do jednoho bloku s borovicovou fasádou a společnou pultovou střechou. Dnes je v nich hlavní ložnice se šatnou, koupelnou a saunou, místo zůstalo i na vnější kuchyni a sklad nářadí.
Tereza „odsekla“ i balkónek a trojúhelníkový arkýř, který byl na hlavní budově v místě obývacího pokoje. „Co vyčnívalo, to jsme zbourali a zarovnaly, aby objekt získal jednoduché tvary. Platí to io přesazích střech. Aby dům nevypadal jako venkovská chalupa nevhodně zasazená do příměstské lokality, ostříhaly jsme všechny přesahy a výsledkem je hladký štít, „vysvětluje autorka.
Přestavba rodinného domu
Při rekonstrukci asi desetiletého domu zvolila architektka přímo sochařský přístup. Zdroj: Filip Slap

Přímo nelítostný přístup k zbytečně komplikovaným prvkům však Tereza vyrovnalo recyklací dřevěných trámů z demontované střech.
„Bylo mi líto tolika dřeva, většinu jsme proto využili – v exteriéru na vyvýšené záhony, zčásti na konstrukci pergoly a udělali jsme z něj i vstupní schody do domu. V interiéru jsme na tento prvek navázaly dřevěnými stupni před ocelovým schodištěm a podobný design má i konferenční stolek v obývacím pokoji složený z rovnoběžných trámů, „jmenuje architektka. Jednoduše, ani trám nevyšel nazmar.