„Rybičky“, „rybenky“, rybenky – to jsou názvy, kterými označujeme míhající se nepříjemný hmyz. Nejčastěji si ho všimneme v koupelně nebo na toaletě. Jeho oficiální jméno je Lepisma saccharina.
S rybami nemá tento hmyz nic společného. Přezdívku získali kvůli 7 až 10 milimetrovému stříbřitá tělu a způsobu, jakým se pohybují. Pokud je chceme zbavit, potřebujeme vědět, proč se jim vlastně v našich domácnostech líbí.
V našich domácnostech mají dostatek potravy. Rybenky oblibě sladké látky zvané polysacharidy. Ty se nacházejí v mnoha domácích předmětech (lepidlo na knihy, kobercové vlákna, lepidlo pro domácnost, barvy, látky a dokonce i nábytek). Nepohrdnou však ani potravinami, zejména škrobovými a sladkými.
Lepisma saccharina – rybenky
Zdroj: iStock
Mají zde dostatek místa na ukrytí, což jim umožňuje bezproblémové rozmnožování se. Na kladení vajec si vybírají vlhké, tmavé a skrytá místa.
Rybenky potřebují vlhkost. Podobně, jako jiným druhem domácích škůdců, i „rybičkám“ se nejvíce daří ve vlhkém prostředí. V koupelně větrejte, používejte ventilátor, pokud máte vysokou vlhkost v bytě, zvažte nákup odvlhčovače.

Přečtěte si také
Dva nejčastější druhy bakterií, se kterými se setkáváte ve vaší kuchyni
Vyhovuje jim stejná teplota jako nám, nejraději mají teploty od 22 do 27 ° C.
Na místech, kde se jim daří, dokáží žít celé generace. Rozmnožují se velmi často. Jedna generace žije přibližně tři roky. To znamená, že pokud problém neřešíme, nejenže nám bude těchto nechtěných zákazníků přibývat, ale také po čase uvidíme i škodu na některých předmětech. Nejčastěji na starších cennostech, knihách, tapetách, fotografiích, ale také na oblečení či záclonách.