Úterý, 8 dubna, 2025

Projektová dokumentace: základ pro úspěšnou stavbu domu

Více článků

Plánujete si postavit dům? Abyste úspěšně uskutečnili jeho stavbu a získali stavební povolení, bez projektové dokumentace se jen těžko obejdete. Většinou jde projekt „ruku v ruce“ s architektonickou studií, na kterou navazuje. V tomto článku se podíváme na to, co tento technicko-legislativní dokument zahrnuje a proč je „alfou i omegou“ celé stavby.

Co je projektová dokumentace (PD)?

Projektová dokumentace (projekt) je soubor detailních plánů, výkresů, technických specifikací a textů, které popisují vaši budoucí stavbu. Jedná se v podstatě o návod k výrobě, jak dosáhnout toho, co architektonická studie popisuje.

Každý aspekt projektu se musí pečlivě promyslet a implementovat s ohledem na vaše požadavky a samozřejmě na požadavky studie. A to od výběru materiálů a konstrukčních prvků až po optimalizaci energetického využití a bezpečnostních opatření.

Co vám projektová dokumentace zajistí?

Zjednodušeně se dá tvrdit, že projektová dokumentace slouží pro povolení stavby, zajištění kvality a výběr zhotovitele, a i samotnou realizaci stavby.

  1. Získání stavebního povolení

Dokumentace obsahuje veškeré potřebné informace o vaší stavbě, včetně konkrétních plánů, výpočtů a návrhů, které jsou nutné pro schválení a získání razítka na úřadě.

  1. Výběr zhotovitele

Realizační projektová dokumentace poskytuje podrobné instrukce pro stavební tým. To pomáhá zajistit, že váš dům bude postaven s důrazem na kvalitu a stavební detaily.

  1. Kontrola nákladů

Díky přesným plánům a specifikacím budete lépe sledovat náklady na materiály, práci a další aspekty.

Fáze projektové dokumentace

PD zahrnuje několik různých fází (stupňů), které musí být v souladu se stavebním zákonem. Studie se přemění do všech fází tak, aby se zachoval koncept domu a jeho výraz. V každé fázi procesu musí architekt či jiný odborník důsledně sledovat detaily, aby každý prvek odpovídal vašim požadavkům.

Dokumentace pro provedení stavby (DPS)

Projekt pro provádění stavby slouží jako podklad pro realizační dokumentaci zhotovitele stavby. Je to univerzální dokumentace bez ohledu na dodavatele. Zpracovává se v podrobnostech, které umožňují vypracovat soupis stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr podle určité vyhlášky.

Realizační dokumentace stavby (RDS)

Realizační nebo taky dodavatelská dokumentace se zpracovává do takové míry podrobností, aby podle ní mohl konkrétní zhotovitel budovu postavit. Vypracovává se v případě, kdy si investor před vlastním návrhem zvolí konkrétní stavební firmu (dodavatele), která používá své stavební postupy, materiály a technologie.

Na rozdíl od dokumentace pro provedení stavby, která pracuje s dostupnými materiály a technologiemi proveditelnými jakýmkoli běžným dodavatelem stavby, je realizační dokumentace vytvářena „na míru“ dle konkrétních možností a požadavků daného dodavatele stavby.

Další stupně PD:

Podle účelu využití uvádí vyhláška několik dalších fází projektové dokumentace:

  • Dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR): na základě této dokumentace se uděluje povolení k umístění stavby.
  • Dokumentace pro ohlášení stavby (DOS): slouží v případě menších staveb, kdy není nutné získání stavební povolení.
  • Dokumentace pro stavební povolení (DSP): se určená k získání stavebního povolení ke stavebnímu záměru.
  • Dokumentace pro zadání stavby (DZS): slouží jako podklad pro výběrové řízení dodavatele stavby a stanovení ceny stavby.
  • Dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS): zachycuje skutečný stav realizované stavby (tzv. pasportizace stavebního objektu).

Rozsah projektové dokumentace

Rozsah projektové dokumentace můžeme posuzovat z různých perspektiv. Obvykle se vytváří na základě požadavku zákazníka ve dvou variantách:

  • zjednodušená projektová dokumentace – zpracovává se v minimálním rozsahu, s cílem splnit všechny legislativní požadavky, které stanovuje stavební zákon pro získání povolení k realizaci stavebního projektu,
  • jednostupňová projektová dokumentace – podrobný soubor dokumentů, který splňuje všechny legislativní požadavky a slouží jako detailní podklad během samotné výstavby.

Nyní už víte, že vaše stavba závisí na kvalitní projektové dokumentaci. Proto vám přejeme mnoho štěstí při výběru architektonického studia. Tato investice se vám určitě vrátí v podobě dokonale navrženého domova a pohodového života v něm.

Autorka článku: Karolína Vitvarová

- Reklama -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články